Hamam Böceği

İnsanların bulunduğu ortamlardaki tür sayısı 16 kadardır. Ülkemiz için en önemli...

İnsanların bulunduğu ortamlardaki tür sayısı 16 kadardır. Ülkemiz için en önemli üç hamamböceği türü :

Alman Hamamböceği (Blattella germanica L.)

Oryantal Hamamböceği (Blatta orientalis L.)

Amerikan Hamamböceği (Periplaneta americana L.)

Hamamböcekleri, yumurta, nimf ve ergin evresi ile, yarı başkalaşım gösteren (hemimetabol) böceklerdir.

Yumurtalar, dişi hamamböceği tarafından üretilen yumurta kapsüllerine (bazen yumurta keseleri olarak adlandırılır) konur. Dişi, belirli aralıklarla 4 ila 8 kapsül üretir. 6 ila 12 mm uzunluğunda (türe bağlıdır), kalın çeperli dayanıklı kapsüllerin her biri, 16 ila 40 yumurta ihtiva eder ve çatlak, oyuk vb. ortamlara bırakılır. Ancak, Alman hamamböceği yumurtalar açılana kadar kapsülleri abdomen ucuda taşır.

Yumurtaların kuluçka dönemi 3 – 6 hafta olup, ılıman koşullarda daha hızlıdır.

Nimf Dönemi

Olgunluğa erişmeden önce, sıcaklık ve gıda kaynağına bağlı olarak 3 ay ila 2 yıl arasında değişen bir süreçte, 7 – 10 deri değiştirmi (deri dökme) gösterirler.

Ergin böcekler ile aynı habitatta bulunurlar.

Ergin böcekler, yumurtadan çıktıktan 3 ila 12 ay sonra ortaya çıkar. Erginlik evresi, farklı türler arasında farklılık gösterir. Ergin böcekler ortalama 4 – 8 ay yaşarlar.

Hamamböceklerinin davranışları:

Hamamböcekleri, kaloriferli konutlarda, fırınlarda, lokanta ve gıda ürünlerinin üretim veya depolaması ile ilgili alanlarda yaygındır. Populasyonlar halinde yaşarlar ve geceleri dolaşırlar. Günü sıcak, karanlık ve nemli yarık ve çatlaklarda saklanarak geçirirler. Bulundukları ortama bıraktıkları koku onların bir arada bulunmalarını sağlamaktadır. Bu çekici koku (aggregation pheromone) özellikle nimf evresinde etkilidir. Hamamböcekleri yeni alanları, yumurta kapsülleri veya ergin böceklerin girmesiyle istila edebilir. Binalara ayrıca kanalizasyon yolu ile de girebilirler.

Oluşturdukları zararlar

Hamamböcekleri, pek çok patojen bakterilerin taşıyıcılarıdır.Bunların başında besin zehirlenmesine neden olan Salmonella gelmektedir. Bu bakteri böceğin dışkısında yıllarca canlı kalabilmektedir. Ayrıca Staphylococcus, Streptococcus, Coliform bakterileri, bazı parazit yumurtalarını taşırlar. Pek çok insan hamamböceklerinin döküntü ve dışkılarına karşı alerjik reaksiyon göstermektedir.

Omnivor (her şeyi yiyen) böceklerdir. Özellikle mayalı maddeler olmak üzere, kumaş giysiler, kıl, deri, kağıt, duvar kağıdı ve insan tüketimine yönelik gıdalar besinlerini oluşturur.

Yiyecekler, hamamböceğinin dışkı ve tükürük/abdomen bezi salgıları veya ölü böceklerin oluşturduğu tipik koku ile bozulabilir.

Hamamböceklerinden kaynaklanan en büyük ekonomik kayıp, lağım ve drenaj gibi hijyenik olmayan yerlerde beslenme alışkanlıklarının sonucudur. Bu alanlardan gıda kaynaklarına pislik yayılır. Hastalıkların çoğu bu yolla yayılır.

Alman hamamböceği genellikle merkezi ısıtmalı binalar gibi daha ılık, nemli ortamları tercih ederken, Oryantal hamamböceğine bodrumlar ve drenajlar gibi daha serin, daha az nemli alanlarda sıklıkla rastlanır. Amerikan hamamböceği tropikal veya subtropikal bir türdür, fakat ılıman iklimlerde liman ve sevkıyat alanlarında da görülür. Tümü gündüz saklanır, fakat gece çok aktiftirler.

Hamamböceklerinin varlığı genellikle verdikleri hasar ile tespit edilir, fakat ayrıca biriken dışkı maddesi ile de belirlenir. Beslenmeyle oluşturdukları hasar, kitaplar, duvar kağıtları, kumaşlar vs. üzerinde de görülebilir. Beslenmelerinin enerji düzeyi ve dışkı izlerinin boyutu ve şekli, söz konusu hamamböceği türünün ipuçlarıdır.

Öneriler

Hamamböceği sorununu yok etmek için yapılacak öneriler, yalnızca inceleme tamamlandıktan ve sorunu çevreleyen tüm unsurlar bilindikten sonra yapılmalıdır.

Detaylı kimyasal kontrol önlemlerini aldıktan sonra, müşterinize aşağıdaki tavsiyelerde bulunun

1. Tüm yüzeyleri kuru tutmasını ve zeminlerdeki fazla suyu gidermesini. Sızıntı yapan muslukları veya su borularını onarmasını.

2. Ayrıca müşteriye zeminleri ve karanlık köşeleri kuru ve temiz tutmasını önerin. Drenajları temiz ve hijyenik tutmasını söyleyin. Bu önlemler, kontrol çalışmalarını daha başarılı ve uzun ömürlü yapacaktır.

3. Müşteriye yeni hamamböceği kolonilerinin istilasının mümkün olduğunu söyleyin. Müşteri bunun bilincinde olmalıdır.

4. Hamamböcekleri, binaların içine uçarak, gıda ve bakkaliye ürünleri ile taşınarak, kişiler tarafından taşınarak yayılabilir veya drenajlar yoluyla istila edebilirler.

5. Ayrıca müşterinizin hamamböcekleri tarafından çeşitli hastalıkların taşınabileceği gerçeğinin farkında olmasını sağlayın.

6. Yüzeylere kimyasal uygulama yapıldığı takdirde, bu alanları belirli bir süre için yıkamayın.

7. Yoğun istilalar söz konusu olduğunda, 3-4 hafta sonra yeniden uygulama yapın.

Önerilerin önemli bir parçası da, iş karşılığında talep edilecek ücrettir. Burada yine, ekonomik ve etik olarak doğru bir fiyat verilebilmesi için, sorunun detaylı biçimde anlaşılması çok önemli bir husustur.

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır