Sivrisinekler

Sivrisinekler arbovirüs vektörlüğünün yanı sıra, tüm dünyada özellikle insan topluluklarını etkileyen ve yoğun ölümlere..

Sivrisinekler arbovirüs vektörlüğünün yanı sıra, tüm dünyada özellikle insan topluluklarını etkileyen ve yoğun ölümlere neden olan dört önemli hastalığın da taşıyıcılığını yaparlar.

Sıtma, Sarı humma, Dank Humması, Filarya

Sivrisinek Evrelerinin Özellikleri

Sivrisinekler tam başkalaşım gösterirler . Hayat döngülerinde dört dönem bulunmaktadır. Sucul evre, Karasal Evre, Yumurta, Larva Pupa, Ergin

Yumurtadan çıkan larvalar üç gömlek değiştirerek dört larva evresi geçirirler. Dördüncü larva evresinden sonra pupa evresi gelir. Daha sonra pupadan dişi ya da erkek olmak üzere erginler çıkar. Yumurtaların açılması ortalama iki gün , larva evreleri beslenmeye ve sıcaklığa bağlı olarak 6-18 gün , pupa evresi 3-5 gün sürer yumurtadan ergine kadar olan period en az 10 gündür. Yumurta, larva , pupa evreleri suda, ergin evresi karasal habitat da geçer.

Sivrisinekler dişisi bir defada türlere göre değişmekle birlikte 35-400 yumurta bırakabilir.

Sivrisinek Habitatları

Sucul evre habitatları

Sivrisineklerin yumurtladıkları , larvaların pupaların geliştikleri erginlerin pupadan çıktıkları küçük ve büyük her çeşit durgun ya da akış hızı 40 cm./ sn yi geçmeyen su ortamlarına jit, üreme odağı adı verilir.

Ergin Sivrisineğin Etkinlik Zamanı

Pupadan çıkan sinek, 10-12 saat sonra döllenir.hemen kan emme gereksinimi duyar. Sivrisineklerin hemen hemen hepsi kan emmeden yumurtlayamazlar. Yalnız dişileri kan emer

gündüzleri üreme yerlerinin çevrelerinde ağaçlıklı, gölge kuytu yerlerde gizlenir ve dinlenirler. Güneş ışığından kaçarlar. Konut ve ahırlara girerek gizlenirler.

Sivrisineklerin etkinlik zamanları güneşin batma ve doğma saatlerine göre değişmekle birlikte, 22.00-2400 ve 04.00-06.00 saatleri arasında olduğu gözlemlenmiştir.

Yaşam süreleri

Sivrisineklerin Yaşama süreleri çevrenin sıcaklık, nemlilik, hava akımları gibi yerel koşullar ile yeterince beslenebilmelerine bağlıdır. Bu süre ülkemizde genellikle 1- ay kadardır. Erkekler genelde 1-2 hafta en çok 3 hafta yaşarlar.

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır